Рада директорів Міжнародного валютного фонду 11 жовтня прийняла рішення щодо зменшення рівня своїх комісій, які впливають на вартість ресурсів для країн, які розвиваються. Завдяки цьому Україна може заощадити до 700 млн доларів.
"У складному глобальному середовищі та під час високих процентних ставок наші члени досягли консенсусу щодо комплексного пакету, який суттєво знижує вартість запозичень, водночас зберігаючи фінансову спроможність МВФ підтримувати країни, які цього потребують", - йдеться в повідомленні МВФ.
Зазначається, що ухвалені заходи знизять витрати членів МВФ на запозичення на 36 відсотків, або приблизно на 1,2 мільярда доларів США щорічно. Також очікувана кількість країн, які підлягають додатковим зборам у 2026 фінансовому році, скоротиться з 20 до 13.
Це досягається за рахунок зниження маржі за процентною ставкою SDR, підвищення порогу для надбавок на основі рівня, зниження ставки для надбавок на основі часу та підвищення порогів для комісій за зобов'язання. Затверджений пакет набуде чинності 1 листопада 2024 року.
Як зауважив постійний представник України у МВФ Владислав Рашкован, дане рішення позитивно вплине на Україну.
"Наші загальні річні витрати за користування ресурсами МВФ зменшаться десь на 130 млн дол. Приймаючи до уваги майбутні транші МВФ по існуючій програмі, ефект на наступні 5 років – 650-700 млн доларів. Не погано, в тому числі тому, що затрати для України зменшуються на рівні 38-39%, тобто більше, ніж для інших країн", - підкреслив Рашкован.
За його прогнозами, базова ставка кредитування дуже скоро почне швидко знижуватися з максимумів, на яких вона була останній рік. Це ще додатково знизить вартість ресурсів МВФ для України.
Національний банк України своєю чергою привітав таке рішення МВФ.
"Українська влада, зокрема представники НБУ, неодноразово порушувати питання необхідності перегляду додаткових стягнень за кредити МВФ під час зустрічей з керівництвом Фонду. Ми вдячні МВФ за ухвалене рішення, а також за стійку та беззаперечну підтримку – фінансову, політичну та експертну", - підкреслили у регуляторі.
Інф. delo.ua