Виступаючи на VII з’їзді суддів України, що проходить у Києві, Президент України дав Кабінетові Міністрів ряд доручень, що стосуються проведення судової реформи. Зокрема, Глава держави доручив Уряду підготувати і внести до Парламенту зміни до Закону «Про статус суддів» у частині визначення гідного розміру їхньої заробітної плати. А в бюджеті на 2006 рік – передбачити кошти на повне вирішення житлових проблем суддів.Про це ELCOMART Политика повідомила прес-служба Президента.
В. Ющенко зауважив, що у центрі судової реформи мають стояти судді, а суддівській професії треба повернути її престиж. «Суддя повинен бути самодостатнім і незалежним», – сказав Президент.За його словами, до проекту бюджету на наступний рік закладено, що фонд зарплати суддів становитиме 738 млн. гривень, що в 2,5 раза більше, ніж цього року. Таким чином, середня зарплата судді становитиме 3 800 грн., сказав Президент.
В. Ющенко зауважив, що у центрі судової реформи мають стояти судді, а суддівській професії треба повернути її престиж. «Суддя повинен бути самодостатнім і незалежним», – сказав Президент.За його словами, до проекту бюджету на наступний рік закладено, що фонд зарплати суддів становитиме 738 млн. гривень, що в 2,5 раза більше, ніж цього року. Таким чином, середня зарплата судді становитиме 3 800 грн., сказав Президент.Глава держави також доручив Кабінету Міністрів розробити спеціальну урядову програму терміном на п’ять років із будівництва приміщень судів за типовими проектами. Ці проекти передбачають три ізольовані блоки – для роботи суддів, для здійснення судочинства і для утримання підсудних – кожен з яких має вихід до зали засідань. «Палаци правосуддя мають існувати в кожному обласному центрі», – сказав Віктор Ющенко.Іншим дорученням Президента стала розробка програми інформатизації у правосудді. Електронна система документообігу має забезпечити розподіл справ між суддями за випадковим принципом, прозорість руху процесуальних документів, сказав Глава держави.
Говорячи про механізм підбору суддівських кадрів, Глава держави наголосив, що судова система «дійсно потребує самоочищення від осіб, що не відповідають стандартам суддівської посади». Кваліфікаційні комісії, які покликані здійснювати дисциплінарну практику щодо суддів, мають повернутися до обласного принципу формування і надати можливість суддям виконувати свої обов’язки в цих органах на постійній основі протягом певного часу, сказав Віктор Ющенко.
Головам апеляційних судів потрібно повернути право порушувати дисциплінарне провадження щодо суддів відповідної області. А Вища рада юстиції потребує інституту інспектури, який би розвантажив її членів в питаннях збору матеріалів із перевірки скарг, зазначив Президент. У зв’язку з цим Віктор Ющенко доручив Кабінету Міністрів підготувати відповідні законопроекти для внесення їх до Верховної Ради на початку наступного року.
Підсумовуючи важливість судової реформи загалом, Президент назвав її «базовою реформою перехідного періоду» та «ключовим викликом владі та суспільству». «Завдання суддів – бути арбітрами, які врівноважать інтереси держави і суспільства», – наголосив Президент.Глава держави також повідомив, що забезпечення судової реформи стане предметом обговорення на наступному засіданні РНБО.
ELCOMART Политика