• Главная
  • ЛЕНТА НОВОСТЕЙ
  • АРХИВ
  • RSS feed
  • Воєнні ризики стримують українців від інвестицій у житло - НБУ
    Опубликовано: 2025-01-15 18:46:57

    Цінові умови на ринку нерухомості в Україні наразі сприятливіші, ніж до повномасштабного вторгнення. Однак через воєнні ризики українці не готові активно інвестувати кошти в придбання житла.

    Такий висновок зробили фахівці Національного банку під час підготовки грудневого Звіту про фінансову стабільність.

    Про поліпшення цінових умов на ринку нерухомості свідчать:

    По-перше, зниження показника “ціна до оренди” до свого довгострокового середнього рівня робить купівлю житла вигіднішою порівняно з його орендою
    По-друге, історично мінімальні значення показника “ціна до доходу” означають, що в середньому придбання 70 кв. м житла в Києві для родини коштуватиме еквівалент її 10-річного доходу.
    Зазначається, що попит на купівлю житла досі не відновився до рівня до повномасштабного вторгнення, хоч і поволі пожвавлюється.

    Вартість квадратного метра на вторинному ринку в Україні в доларовому еквіваленті демонструє різні тенденції в залежності від регіону. У Києві та на заході країни ціни, як правило, залишаються стабільними, що свідчить про певну рівновагу на ринку нерухомості в цих регіонах.

    Натомість в інших регіонах України відзначається зниження вартості квадратного метра, що може бути результатом зменшення попиту, змін у економічних умовах або впливу інших локальних факторів.

    Умови на ринку нерухомості сьогодні значною мірою визначає покупець. Фактична ціна продажу квартир все ще на чверть нижча за усереднені ціни, зазначені в оголошеннях.

    Вартість житла на первинному ринку зростає, особливо у західних регіонах України. Це зростання відбувається на тлі обмеженої пропозиції новобудов, оскільки спорудження нового житла триває досить повільно. Однією з основних причин цього є брак ресурсів, зокрема робочої сили, що значно ускладнює будівельні роботи

    В НБУ наголошують, що з огляду на повільне поповнення пропозиції внаслідок нового будівництва, ризики нестачі нового якісного житла в майбутньому зберігаються.

    Частка угод із залученням іпотеки в другому півріччі 2024 року скоротилася до 4%, порівняно з 5% у першому півріччі, що співмірно з показниками 2021 року. Така тенденція свідчить про обережність покупців та зниження активності на іпотечному ринку. При цьому майже половину всіх кредитів, виданих банками з початку року, спрямовано на придбання об'єктів в Києві та Київській області.

    Зниження ролі іпотеки пояснюється сповільненням нині ключової для покупців нерухомості програми “єОселя” через зміну її дизайну та обмеженість ресурсів, зазначають в НБУ.

    Через це значення програми для ринку нерухомості найближчим часом навряд чи посилиться, тому для стимулювання ринку потрібен розвиток масовіших продуктів від банків, підсумували автори звіту.

    Інф. delo.ua



    Внимание!!! При перепечатке авторских материалов с ELCOMART.COM активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Торгово-промышленные новости ELCOMART.COM" обязательна.



    info@elcomart.com
    При использовании материалов сайта в электронном виде активная ссылка на elcomart.com обязательна.