Більшість членів Комітету з монетарної політики Національного банку вважають за необхідне надалі підвищувати облікову ставку найближчим часом за умови збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань. Але остаточне рішення регулятор ухвалить після оновлення макропрогнозу у січні.
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Там нагадують, що правління НБУ 12 грудня вирішило підвищити облікову ставку з 13% до 13,5, щоб втримати контроль над інфляційними очікуваннями та повернути інфляцію до зниження в наступному році.
Зазначається, що підвищення облікової ставки на 0,5 в. п. підтримали семеро з 11 членів КМП. Вони зазначали, що такий крок є найбільш зваженим. З одного боку, він враховує очікувану швидкоплинність ключових факторів поточного цінового сплеску та стійкість інфляційних очікувань. З іншого боку, є необхідним для збереження під контролем очікувань та інфляції.
На їхню думку, підвищення облікової ставки на 0,5 в. п. разом із заходами для підтримання стійкості валютного ринку наразі буде достатньо, щоб продемонструвати готовність НБУ стримати ціновий тиск, забезпечити захист гривневих заощаджень від інфляції та не допустити різкого погіршення очікувань.
Натомість ще двоє учасників дискусії КМП висловилися за суттєвіше підвищення облікової ставки у грудні – до 14%. Вони наполягали, що НБУ має діяти невідкладно та рішуче, адже інфляція вже кілька місяців поспіль не просто перевищує прогноз НБУ, а зростає досить стрімкими темпами, створюючи загрозу розгортання інфляційної спіралі.
У регуляторі підкреслюють, що інфляція в річному вимірі вже перетнула позначку в 10%, а її тривале перебування на двознаковому рівні може призвести до падіння попиту на гривневі інструменти для заощаджень і послаблення довіри до монетарної політики НБУ.
Ще двоє з 11 членів КМП проголосували за збереження облікової ставки на рівні 13% у грудні. Вони вважають недоцільним підвищення облікової ставки, ураховуючи розтягнутий в часі ефект від її зміни (так званий лаг монетарної трансмісії). На їхню думку, вичерпання ефектів гірших цьогорічних урожаїв саме має посприяти сповільненню інфляції у 2025 році.
Інф. delo.ua