НБУ переглянув прогнози дефіциту електроенергії на 2024–2026 роки через обстріли української енергетичної інфраструктури і прогнозує проблеми з електропостачанням до кінця 2026 року. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ.
Протягом 2024 року російські атаки, що вразили як генераційні, так і передавальні потужності, призвели до значного збільшення втрат в енергосистемі та триваліших відключень електроенергії. Найбільше постраждали теплові електростанції та гідроелектростанції, які забезпечують гнучкість енергетичної системи.
“Як і очікувалося, суттєвий дефіцит виник уже в ІІ кварталі, а на початку ІІІ кварталу поглибився через спекотну погоду та подальші руйнування. Водночас відновлення втрачених потужностей та/або побудова нових вимагає значного часу та обсягів фінансування”, - йдеться у звіті.
Оновлені прогнози показують, що:
У 2024 році дефіцит електроенергії досягне 7%, порівняно з попереднім прогнозом у 5%.
У 2025 році прогнозується дефіцит у розмірі 8%, замість раніше оцінених 4%.
У 2026 році дефіцит очікується на рівні близько 5%, тоді як раніше його взагалі не прогнозували.
Зазначається, що завдяки інтеграції з європейською енергосистемою імпорт електроенергії допоможе частково зменшити дефіцит власних потужностей. Однак ціна імпортної електроенергії є вищою за внутрішню, і щорічна вартість такого імпорту оцінюється Національним банком приблизно в 1 мільярд доларів.
Нагадаємо, що подібну оцінку дефіциту електроенергії в Україні надав Міжнародний валютний фонд, згідно з якою нестача електроенергії також триватиме до 2026 року. Однак за оцінками МВФ у 2024 році середній дефіцит очікується на рівні близько 10%.
Крім того, прогнозується, що серйозний дефіцит електроенергії (до 30%) буде спостерігатися в години пік, коли промислові споживачі працюватимуть зниженою потужністю, а побутове споживання обмежуватиметься плановими відключеннями, особливо в зимовий період.
Інф. delo.ua