Дефіцит робочої сили знову став головною проблемою для бізнесу, а відновлення російських атак на енергетичну інфраструктуру збільшило в півтора рази частку компаній, які страждають від відключень електроенергії.
Про йдеться у 31-му щомісячному опитуванні, яке ІЕД провів у листопаді серед 468 промислових підприємств.
Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) припинив зростання та знизився з 0,23 у жовтні до 0,16 у листопаді. Це значення лише трохи перевищує показник вересня. Виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків пояснила, що це пов’язано із високою попередньою статистичною базою, оскільки в листопаді 2023 року фіксувалися досить високі темпи зростання.
"В непростих умовах, в яких зараз працює український бізнес, ми вже бачимо певну "стелю" відновлення. І "драматично" великих темпів відновлення не слід очікувати поки триває війна", - каже вона.
Індекс знизився для всіх підприємств, незалежно від їхнього розміру. Найнижчий показник зафіксовано у мікропідприємств – зі значенням нижче нуля.
"Це "дзвоник", щоб звернути особливу увагу на економічну політику щодо мікробізнесу. І хоча зниження індексу характерно для всіх бізнесів, великі компанії почувають себе краще, ніж середні, середні – краще, ніж малі, а малі – краще, ніж мікробізнес", - додала Кузяків.
Згідно з дослідженням, динаміка багатьох показників змінила вектор за місяць. Частка підприємств, що працюють із завантаженістю менш ніж 25% потужності, у листопаді зменшилася до 5% після 17% у жовтні. Водночас частка тих, хто працює майже на повну потужність, зросла з 31% до 40%.
Повідомляється, що бізнес демонструє обережний оптимізм щодо майбутнього. За словами Кузяків, 79,6% опитаних вважають, що їхній бізнес залишиться на нинішньому рівні, 3,8% прогнозують скорочення діяльності, а 16,6% планують розширення. Це свідчить про адаптацію підприємств до умов війни.
Середній термін нових замовлень у листопаді скоротився з рекордних 7,9 місяця до 6,7 місяця. Зросла частка підприємств, які працюють "з коліс", тобто мають замовлення менш ніж на місяць наперед – з 13% до 16%.
Індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали знизився з жовтневого піку 0,49 до вересневого рівня 0,44. Частка бізнесів, які очікують зростання цін протягом найближчих трьох місяців, скоротилася з 46,9% до 42,1%.
Водночас більше підприємств зазнали подорожчання ресурсів – 38,5% у листопаді проти 31,3% у жовтні. Частка тих, хто підвищив ціни на свою продукцію, зросла з 27,1% до 35,4%, що підняло індекс змін цін на готову продукцію до 0,34 – найвищого рівня з початку року.
Інф. delo.ua